Aj výbuch sopky patrí medzi dopravné komplikácie, keď leteckí dopravcovia musia zabezpečiť potrebnú starostlivosť o cestujúcich. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, na ktorý sa obrátil írsky súd Dublin Metropolitan District Court v súvi
Aj po výbuchu sopky sa musia letecké firmy postarať o klienta

Vydané 31. 1. 2013 o 13:47 Autor: sita

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Aj výbuch sopky patrí medzi dopravné komplikácie, keď leteckí dopravcovia musia zabezpečiť potrebnú starostlivosť o cestujúcich. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, na ktorý sa obrátil írsky súd Dublin Metropolitan District Court v súvislosti so sťažnosťou klientky spoločnosti Ryanair. Jej cestu do Írska v roku 2010 predĺžil výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull. Ako Súdny dvor informuje, finančné dôsledky vyplývajúce z povinností leteckých dopravcov nemožno považovať za neprimerané vzhľadom na ochranu cestujúcich. Súdny dvor zdôrazňuje, že ak letecký dopravca nedodržal svoju povinnosť postarať sa o cestujúceho, môže zákazník získať ako náhradu len vrátenie súm, ktoré sú primerané náprave zlyhania leteckého dopravcu. To už posudzujú vnútroštátne súdy.

Trojnásobný výbuch islandskej sopky v roku 2010 zatvoril európsky vzdušný priestor od 15. do 22. apríla 2010. Klientka McDonagh patrila k cestujúcim letu Faro - Dublin zo 17. apríla 2010. Medzi Írskom a kontinentálnou Európou sa lety obnovili až 22. apríla 2010 a McDonagh napokon pricestovala do Írska 24. apríla 2010. Počas tohto obdobia jej spoločnosť Ryanair neposkytla nijakú starostlivosť. Vzhľadom na okolnosti sa žena domnieva, že táto letecká spoločnosť je povinná poskytnúť jej náhradu takmer 1 130 eur, čo zodpovedá jej nákladom na jedlo, nákup občerstvenia, ubytovanie a dopravu, ktoré vynaložila od 17. do 24. apríla 2010. Požiadavku predložila írskemu súdu a ten sa obrátil sa Súdny dvor EÚ. Súd mal rozhodnúť aj o tom, či a ako sú tieto povinnosti dopravcu časovo a finančne limitované.

Súdny dvor odpovedal, že uzatvorenie časti európskeho vzdušného priestoru po sopečnej erupcii, akou bola erupcia sopky Eyjafjallajökull, patrí medzi mimoriadne okolnosti, keď leteckí dopravcovia nie sú zbavení povinnosti poskytnúť klientom starostlivosť. V komuniké sa píše, že cestujúci, ktorí sa nachádzajú v obzvlášť chúlostivej situácii, pretože musia zostať počas viacerých dní na letisku, by iné rozhodnutie súdu zbavilo tejto ochrany. Súdny dvor tiež spresnil, že nariadenie nestanovuje nijaké, či už časové alebo finančné obmedzenie povinnosti. Letecký dopravca musí poskytnúť starostlivosť cestujúcim, ktorých let bol zrušený, v plnom rozsahu počas celého obdobia, keď musia dotknutí cestujúci čakať.

 

Hlavné správy

Le Penová nie je Trump. Prečo sa prieskumy tentoraz nezmýlia

Agentúry nepredpovedali víťazstvo Trumpa ani brexit, vo Francúzsku by sa však už nemali mýliť.

Spoplatnený obsahAž teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko.

Spoplatnený obsahPrečo prežívame v napätí francúzske voľby

O čo pôjde v druhom kole prezidentských volieb?

Spoplatnený obsahHľadá sa dodatočný argument pre operáciu Gaulieder II

V demokraciách odvolávajú opoziční politici (trebárs) ministra vnútra.

  • 7dní
  • 30dní