Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Rakúsky pilot obletel svet na lietadle vyrábanom v Prievidzi

Vydané 15. 9. 2012 o 16:52 Autor: tasr

Prievidza 15. septembra (TASR) - Rakúsky pilot Helmuth Lehner podnikol let okolo sveta na malom športovom lietadle vyrábanom v Prievidzi. V piatok 14. septembra priletel na prievidzské letisko, aby o svojej ceste porozprával nielen médiám, ale i konštruktérom Dynamicu WT-9.

Helmut odštartoval zo svojho domovského letiska v Rakúsku, blízko Salzburgu 12. mája. Preletel 48.000 km, jeho "Spirit of Africa", ako pomenoval svoje lietadlo, letelo priemernou rýchlosťou 242 km/h a pri lete spotreboval viac ako 3000 litrov paliva. Zaujímavosťou je, že vďaka spotrebe paliva je držiteľom svetového rekordu, keďže ešte nikto neuskutočnil taký let na lietadle s piestovým motorom, kde by spotreboval menej ako 4000 litrov paliva. Pilot strávil v lietadle 198,5 hodiny. Cesta okolo sveta viedla z letiska Gmunden cez Krétu, Luxor v Egypte, Abú Zabí, Pakistan, Indiu, Bangladéš, Thajsko, Malajziu, Singapur, Indonéziu, Austráliu, Novú Kaledóniu, Fidži, Samou, Kiribati, USA, Kanadu, Portugalsko, Španielsko, Francúzsko.

"Zaujímavosťou je, že cesta okolo sveta sa ráta len vtedy, ak preletíte dvakrát rovník," povedal na začiatok tlačovej konferencie Lehner.

Myšlienka tohto letu sa v jeho hlave zrodila ešte v roku 2009, kedy začal Lehner organizovať skupinový let 11 lietadiel cez Turecko a južné štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Jeho let skončil na mongolskej hranici, keď pristál bez podvozku.

Cestu okolo sveta uskutočnil na pamiatku svojho mŕtveho kamaráta Hansa Gutmanna, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí. Celý let tak mal aj charitatívny účel, bol venovaný deťom, ktorých rodičia zahynuli pri leteckých nehodách.

Na otázku o najhoršej časti cesty odpovedal celkom rýchlo. Podľa neho to boli problémy na ostrove Fidži. "Všetko čo začína na písmeno "f" je drahé: Flugzeug (lietadlo), Formalitäten (formality), fliegen (lietanie) a Frauen (ženy)."

Podobnú cestu okolo sveta absolvovala francúzska posádka pod názvom "Spirit of Nouméa" minulý rok.

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Ministerka sa obhajovala v parlamente pred takmer prázdnou sálou.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní