Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Dôvodom výstavby nového sídla Letových prevádzkových služieb, š.p. podľa ich riaditeľa Miroslava Bartoša bolo, že kapacita existujúcich prevádzkových priestorov podniku je nedostatočná a neumožňuje splnenie požiadaviek Európskej únie pre poskytovanie lete
Letové prevádzkové služby prevzali novú budovu

Vydané 6. 9. 2012 o 9:10 Autor: sita

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Letové prevádzkové služby SR, š.p. prevzali stavbu na riadenie letovej prevádzky spolu s administratívnou budovou. Ako podnik ďalej informoval, dodávku stavby zabezpečovala spoločnosť J&T RealEstate, a. s., ktorá bola vybraná vo verejnom obstarávaní v roku 2008. LPS zabezpečil financovanie investície z vlastných zdrojov a úverom, ktorý bude splácať výlučne z príjmov získaných vlastnou podnikateľskou činnosťou.

"Výstavba sa realizovala z dôvodu, že kapacita existujúcich prevádzkových priestorov LPS je nedostatočná a neumožňuje splnenie požiadaviek vyplývajúcich z právnych predpisov EÚ upravujúcich poskytovanie leteckých navigačných služieb," uviedol riaditeľ LPS Miroslav Bartoš. Od 1. novembra tohto roka do 31. marca 2013 sa podľa neho uskutoční súbežne skúšobná prevádzka, ktorá predchádza prechodu na štandardný prevádzkový režim poskytovania leteckých navigačných služieb z nových priestorov.

Výstavba nových priestorov LPS stála 30 mil. eur. Podnik si už nebude musieť prenajímať staré priestory od spoločnosti BTS Cargo & Hangar Services a ročne ušetrí okolo 170 tis. eur. Do roku 2019 bude musieť splácať úver v objeme 26 mil. eur, ktorý podniku v auguste poskytla česká Komerční banka.

Letové prevádzkové služby dosiahli v minulom roku zisk 1,333 mil. eur. V porovnaní s rokom 2010, keď zarobili 1,007 mil. eur, to bolo o 32,4 % viac. Podnik v tomto roku plánuje zníženie zisku o tretinu na 884 tis. eur. Podľa odhadov by mal v rokoch 2013 až 2015 dosiahnuť zisk 527 tis. eur, 453 tis. eur a 4,219 mil. eur. Vyplýva to z prehľadu hospodárenia spoločnosti vo vlastníctve alebo s účasťou štátu, ktorý je súčasťou návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok s výhľadom do roku 2015. LPS, podobne ako viaceré spoločnosti v pôsobnosti rezortu dopravy, zatiaľ nezverejnili výročnú správu o hospodárení v uplynulom roku.

Vo vzdušnom priestore SR bolo vlani zaznamenaných 387 177 pohybov prilietavajúcich, odlietavajúcich a prelietavajúcich lietadiel. Oproti roku 2010 počet letov v domácom vzdušnom priestore vzrástol o 11 432, čiže o 3 %. Za sedem mesiacov tohto roka leteckí dispečeri evidovali 219 555 pohybov lietadiel, čo v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška je o 1 189 letov, čiže o 0,5 % viac.

Letové prevádzkové služby, š.p. so sídlom v Bratislave vznikli 1. januára 2000, majú kmeňové imanie vo výške 50,8 mil. eur. Podnik je nástupcom bývalej organizácie Riadenie letovej prevádzky SR, vykonáva letové prevádzkové služby, leteckú informačnú a letecké telekomunikačné služby a ďalšie činnosti.

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Za jej odvolanie hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní