Tržby aerolínií v USA z batožinových poplatkov klesli na 3,36 mld. USD

Vydané 19. 5. 2012 o 14:33 Autor: tasr

New York 19. mája (TASR) - Tržby amerických aerolínií z poplatkov za batožinu klesli minulý rok prvýkrát za štyri roky, teda od obdobia, keď ich letecké spoločnosti v USA začali vyberať. To signalizuje, že stále viac cestujúcich v snahe vyhnúť sa vysokým poplatkom berie so sebou čo najmenej vecí.

Ministerstvo dopravy USA koncom týždňa oznámilo, že 17 najväčších amerických aerolínií zarobilo minulý rok na poplatkoch za batožinu 3,36 miliardy USD (2,64 miliardy eur). To je mierny pokles v porovnaní s rokom 2010, keď im poplatky vyniesli 3,4 miliardy USD. Pritom celkový počet cestujúcich v prípade spomínaných 17 aerolínií vzrástol oproti roku 2010 o 2,4 %.

Poplatky za prvú a druhú batožinu určenú do batožinového priestoru zaviedli americké letecké spoločnosti pred štyrmi rokmi, keď ceny palív vzrástli na historické maximá. Už predtým pritom cestujúci platili samostatný poplatok za príliš objemnú batožinu alebo takú, ktorá prekračovala povolenú hmotnosť.

Najvyššie tržby z týchto poplatkov zaznamenala spoločnosť Delta Air Lines, presne 863,6 milióna USD. To bolo viac než jej čistý zisk na úrovni 854 miliónov USD, čo ukazuje, ako sú poplatky pre aerolínie dôležité.

Firmu American Airlines zasa poplatky zachránili pred ešte vyššou stratou. Spoločnosť na poplatkoch zarobila 593,5 milióna USD. Jej materská firma AMR pritom vykázala stratu okolo 2 miliárd USD.

Nízkonákladová letecká spoločnosť Spirit, ktorá ako jediná z amerických aerolínií účtuje poplatky aj za príručnú batožinu, sa v "batožinovom" rebríčku umiestnila so 134 miliónmi USD na 8. mieste. Jej tržby boli až dvakrát vyššie ako ďalšej v poradí JetBlue, ktorá na poplatkoch za batožinu zarobila 64 miliónov USD. JetBlue však za prvú batožinu poplatok neúčtuje.

Informovala o tom agentúra AP.

(1 EUR = 1,2721 USD)

Hlavné správy

Le Penová nie je Trump. Prečo sa prieskumy tentoraz nezmýlia

Agentúry nepredpovedali víťazstvo Trumpa ani brexit, vo Francúzsku by sa však už nemali mýliť.

Spoplatnený obsahAž teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko.

Spoplatnený obsahPrečo prežívame v napätí francúzske voľby

O čo pôjde v druhom kole prezidentských volieb?

Spoplatnený obsahHľadá sa dodatočný argument pre operáciu Gaulieder II

V demokraciách odvolávajú opoziční politici (trebárs) ministra vnútra.

  • 7dní
  • 30dní