Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Nad Slovenskom bude na cvičení lietať AWACS

Vydané 4. 2. 2012 o 11:00 Autor: sita

BRATISLAVA 4. februára (SITA) – Lietadlo s kotúčom na chrbte, v ktorom sa ukrýva radar, známe ako AWACS, by sa malo koncom jari objaviť na nebi nad Slovenskom. Táto lietajúca základňa lietajúceho systému včasnej výstrahy a riadenia sa má zúčastniť na cvičení MACE. Naše a spojenecké vzdušné sily sa na ňom budú podieľať na príprave spoločných operácií, riadených lietadlami AWACS. Zúčastniť by sa na ňom malo 150 príslušníkov ozbrojených síl členských štátov NATO. Použijú jedno lietadlo E3A AWACS, štyri stíhačky MiG-29, dva cvičné Albatrosy L-39, do 20 kusov pozemnej techniky a rovnaký počet lietadiel členských štátov NATO. Vyplýva to zo schváleného plánu prítomnosti zahraničných vojakov u nás v prvom polroku. Rozpis obsahuje aj cvičenia v iných štátoch, na ktorých sa zas zúčastnia slovenskí vojaci.

Jednotky francúzskych, slovinských, maďarských a belgických ozbrojených síl, ktoré majú do 30 vojakov, postupne prídu do výcvikového strediska v Zemianskych Kostoľanoch zlepšovať sa v detekcii a dekontaminácii od toxických technických látok. Používať budú mobilné chemické laboratórium a dekontaminačné vozidlo. Aj príslušníci amerických špeciálnych síl (skupiny do 20 vojakov) s vozidlami Humwee si k nám prídu precvičiť spoluprácu s našimi vojakmi pred nasadením do operácie ISAF v Afganistane. V jednom z turnusov budú americkí a českí špecialisti na likvidáciu výbušnín. Na Slovensku by mali cvičiť aj príslušníci špeciálnych síl z Nórska.

Posádky vrtuľníkov Mi-171 si vymenia skúsenosti s českými kolegami. Naši západní susedia k nám priletia aj so stíhačkami Gripen a cvičnými lietadlami ALCA, či dopravnými lietadlami CASA a AIRBUS. Na cvičení Cross Border Operations si vyskúšajú spoločné taktické letecké operácie a postupy v systéme spoločnej vzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINADS.

Piati slovenskí vojaci pôjdu v júni do Chorvátska na medzinárodné vojenské cvičenie deklarovaných jednotiek Movement Control Multinational Integrated Logistic Unit. V Nemecku sa štyria naši vojaci s nočnými pozorovacími prístrojmi zúčastnia na spoločnom cvičení jednotiek Tactical Air Control Party/Forward Air Controller, podobným cvičením prejdú aj 40 vojaci vo Francúzsku a 10 v Českej republike. V SRN majú mať viacero výcvikových aktivít aj vojaci špeciálnych síl pred nasadením do misie ISAF v Afganistane. Do Poľska vycestuje 10 vojakov na spoločné cvičenie na posilnenie interoperability. Slovenskí piloti troch stíhačiek MiG-29 s personálom sa v Nórsku pripoja k tradičnej akcii pilotnej elity, známej pod názvom Tiger meet. V Poľsku budú naše stíhačky v troch turnusoch trénovať spoločné taktické letecké operácie, riadené lietadlom AWACS, ako aj postupy v systéme NATINADS. Raz tam budú mať aj ostré streľby. Do Turecka pošleme troch vojakov na medzinárodné vojenské cvičenie deklarovaných jednotiek NATO, zamerané na plánovanie strategickej prepravy. V Českej republike sa cvičné Albatrosy zapoja do cvičenia leteckej podpory. Posádky leteckej techniky s personálom pôjdu aj na viacero leteckých dní.

  • 7dní
  • 30dní