Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Slávny letec Lindbergh dokázal utajiť tri milenky a sedem detí

Vydané 2. 2. 2012 o 10:47 Autor: tasr

Detroit/Bratislava 2. februára (TASR) - Americký priekopník letectva Charles Augustus Lindbergh sa narodil pred 110 rokmi 4. februára 1902 v americkom Detroite.

Charles A. Lindbergh sa stal svetoznámym národným hrdinom USA, keď v dňoch 20.-21. mája 1927 ako prvý na svete absolvoval sólo transatlantický let z amerického New Yorku do Paríža vo Francúzsku bez medzipristátia. Lietaniu sa venoval takmer od detstva, niekoľko rokov sa živil predvádzaním krkolomných leteckých akrobatických kúskov. Po dosiahnutí rekordu, s ktorým súvisela cena a 25.000 dolárov si plne užíval pozornosť verejnosti. Potom absolvoval trojmesačnú túru po Spojených štátov, sponzorovanú bohatým priemyselníkom, ktorá prispela k rozvoju letectva.

Dobre sa oženil, ale ďalšiu pozornosť verejnosti k nemu pritiahla tragédia spojená s únosom jeho malého synčeka v roku 1932, ktorý bol nájdený mŕtvy. Súdny proces s únoscom bol s veľkým záujmom sledovaný na celom svete. Publicita donútila rodinu v roku 1935 k odchodu do Európy, žili vo Veľkej Británii a v Nemecku. Do vlasti sa vrátili v roku 1939.

Pred útokom Japoncov na Pearl Harbor v roku 1941 sa Lindbergh zúčastnil kampane proti vstupu krajiny do vojny a za to si vyslúžil od spoluobčanov kritiku. V roku 1944 sa však ako civil zúčastnil 50 náletov a prispel k zvýšeniu technickej úrovne amerického vojenského letectva. Po vojne sa vyhýbal publicite, koncom 60. rokov 20. storočia sa začal angažovať v ochrane životného prostredia veľrýb. Poradcom amerického leteckého priemyslu bol od čias priekopníckych lietadiel z dreva až po supersonické jety.

Americký pilot Charles Lindbergh bol dobrodruhom nielen v pracovnom živote, ale aj v súkromí. Mal totiž len v Nemecku tri utajované milenky, s ktorými mal spolu sedem rovnako tajných detí. Tie však nielen podporoval, ale desiatky rokov aj navštevoval. Tieto odhalenia obsahovala kniha Dvojitý život Charlesa A. Lindbergha, ktorú predstavili verejnosti v máji 2005. Lindbergh bol otcom nielen v Nemecku, ale aj vo svojej rodnej krajine - Spojených štátoch amerických. So svojom právoplatnou manželkou Anne Morrowou Lindberghovou splodil dovedna šesť potomkov.

Slávny pilot Charles Lindbergh zomrel v 26. augusta 1974 na rakovinu v Maui na Havaji. Dožil sa 72 rokov.

zdroje: www.charleslindbergh.com, www.britannica.com

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Za jej odvolanie hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní