Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Slávny letec Lindbergh dokázal utajiť tri milenky a sedem detí

Vydané 2. 2. 2012 o 10:47 Autor: tasr

Detroit/Bratislava 2. februára (TASR) - Americký priekopník letectva Charles Augustus Lindbergh sa narodil pred 110 rokmi 4. februára 1902 v americkom Detroite.

Charles A. Lindbergh sa stal svetoznámym národným hrdinom USA, keď v dňoch 20.-21. mája 1927 ako prvý na svete absolvoval sólo transatlantický let z amerického New Yorku do Paríža vo Francúzsku bez medzipristátia. Lietaniu sa venoval takmer od detstva, niekoľko rokov sa živil predvádzaním krkolomných leteckých akrobatických kúskov. Po dosiahnutí rekordu, s ktorým súvisela cena a 25.000 dolárov si plne užíval pozornosť verejnosti. Potom absolvoval trojmesačnú túru po Spojených štátov, sponzorovanú bohatým priemyselníkom, ktorá prispela k rozvoju letectva.

Dobre sa oženil, ale ďalšiu pozornosť verejnosti k nemu pritiahla tragédia spojená s únosom jeho malého synčeka v roku 1932, ktorý bol nájdený mŕtvy. Súdny proces s únoscom bol s veľkým záujmom sledovaný na celom svete. Publicita donútila rodinu v roku 1935 k odchodu do Európy, žili vo Veľkej Británii a v Nemecku. Do vlasti sa vrátili v roku 1939.

Pred útokom Japoncov na Pearl Harbor v roku 1941 sa Lindbergh zúčastnil kampane proti vstupu krajiny do vojny a za to si vyslúžil od spoluobčanov kritiku. V roku 1944 sa však ako civil zúčastnil 50 náletov a prispel k zvýšeniu technickej úrovne amerického vojenského letectva. Po vojne sa vyhýbal publicite, koncom 60. rokov 20. storočia sa začal angažovať v ochrane životného prostredia veľrýb. Poradcom amerického leteckého priemyslu bol od čias priekopníckych lietadiel z dreva až po supersonické jety.

Americký pilot Charles Lindbergh bol dobrodruhom nielen v pracovnom živote, ale aj v súkromí. Mal totiž len v Nemecku tri utajované milenky, s ktorými mal spolu sedem rovnako tajných detí. Tie však nielen podporoval, ale desiatky rokov aj navštevoval. Tieto odhalenia obsahovala kniha Dvojitý život Charlesa A. Lindbergha, ktorú predstavili verejnosti v máji 2005. Lindbergh bol otcom nielen v Nemecku, ale aj vo svojej rodnej krajine - Spojených štátoch amerických. So svojom právoplatnou manželkou Anne Morrowou Lindberghovou splodil dovedna šesť potomkov.

Slávny pilot Charles Lindbergh zomrel v 26. augusta 1974 na rakovinu v Maui na Havaji. Dožil sa 72 rokov.

zdroje: www.charleslindbergh.com, www.britannica.com

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.

  • 7dní
  • 30dní