Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Otto Smik sa v Británii stal leteckým esom, no smrti nenikol

Vydané 18. 1. 2012 o 10:17 Autor: tasr

Boržomi/Bratislava 18. januára (TASR) - Pilot, veliteľ britskej 127. perute RAF (Royal Air Force) major Otto Smik patril medzi najlepších slovenských letcov vo Veľkej Británii počas 2. svetovej vojny. V piatok by sa dožil 90 rokov. Narodil sa v gruzínskom Boržomi 20. januára 1922.

Celá rodina sa v roku 1934 vrátila z Gruzínska do svojej pôvodnej vlasti a usadili sa v Bratislave. Otto Smik vyštudoval obchodnú školu a absolvoval kurz bezmotorového lietania. Potom pracoval na letisku. Po rozpade Československa a vypuknutí 2. svetovej vojny sa rozhodol pripojiť k zahraničnému odboju a 18. marca 1940 emigroval do Francúzska a odtiaľ prešiel do Veľkej Británie. S vynikajúcim prospechom absolvoval československú leteckú školu, britský letecký výcvik a takisto aj pilotnú školu v Kanade a stal sa esom československého letectva. Ako veliteľ letky podnikol v rokoch 1942 až 1944 desiatky letov nad fašistami okupovanou Európou a pomáhal likvidovať nemecké riadené strely V-1 najskôr zo základní vo Veľkej Británii a potom z Holandska.

V lete 1944 jeho lietadlo nad Holandskom zasiahla nepriateľská paľba. Za pomoci miestnych vlastencov, Nemcom unikol a za dramatických okolností sa dostal cez nepriateľské línie. Americké lietadlo ho potom dopravilo z Antverp naspäť do Veľkej Británie, kde ho už mesiac oplakávali.

Sychravý jesenný deň roku 1944 sa stal dravému letcovi osudným. Pri bombardovaní dopravného uzla pri holandskom meste Zwolle neunikol rozbesnenému nemeckému útoku. Zomrel iba 22-ročný 28. novembra 1944.

Meno mladého pilota ostalo dlhé roky zabudnuté. Dostalo sa do povedomia verejnosti až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa s úctou začalo spomínať na hrdinské činy západných československých letcov. Zložité okolnosti súvisia aj s miestom posledného odpočinku významného slovenského letca. Najskôr bol jeho hrob považovaný za hrob neznámeho Angličana, neskôr, keď ho nesprávne identifikovali, bol 20 rokov pochovaný pod cudzím menom. Keď sa objavili ostatky tejto osoby, bolo aj telo Otta Smika identifikované a prevezené na vojnový cintorín v belgickom Gente, kde spočívalo 30 rokov. Odtiaľ bolo v roku 1994 prevezené vládnym špeciálom na Slovensko. Odvtedy telo Otta Smika odpočíva na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí.

Za svoju mimoriadne úspešnú bojovú činnosť bol Otto Smik viackrát vyznamenaný. V roku 1992 ho povýšili na generálmajora in memoriam. Jeho meno od 28. augusta 2002 nesie prvá letecká základňa na Sliači.

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Za jej odvolanie hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní