Vláda nebude skladať žiadnu kauciu, lietadlo patrí princovi

Vydané 21. 7. 2011 o 21:32 Autor: sita

BANGKOK 21. júla (SITA/AFP) - Thajsko vo štvrtok odmietlo zaplatiť 20 miliónov eur ako garanciu za lietadlo korunného princa, ktorému minulý týždeň nedovolili vzlietnuť z mníchovského letiska. Podľa thajského ministerstva zahraničných vecí je požiadavka nemeckého súdu neopodstatnená, keďže je jasné, že stroj je majetkom princa. Šéf thajskej diplomacie Kasit Piromja po prílete z Nemecka uviedol, že súdu odovzdal všetky potrebné dokumenty, ktoré dokazujú vlastníctvo zadržiavaného lietadla. Ako podotkol, definitívny verdikt by mali nemecké orgány zverejniť v auguste, dovtedy zostane stroj zaparkovaný v hangári na letisku v Mníchove.

Medzi Thajskom a Nemeckom vypukol diplomatický spor po tom, ako Nemci v utorok zadržali lietadlo thajského korunného princa Mahu Vadžiralongkorna. Princovi neudelili povolenie vzlietnuť so svojím Boeingom 737 z mníchovského letiska. Dôvodom konania Nemcov sú 20 rokov staré dlhy, ktoré má thajská vláda voči jednej z nemeckých stavebných firiem. Tá získala aj súdne povolenie na vymáhanie 40 miliónov za výstavbu cestnej komunikácie medzi Bangkokom a jedným z thajských letísk.

Nemecký súd v stredu na podnet thajskej vlády vyniesol verdikt, že lietadlo thajského princa môže opustiť územie Nemecka po zložení kaucie vo výške 20 miliónov eur. Garancia platí aj napriek potvrdeniu, v ktorej thajské letecké úrady prisahajú, že lietadlo nie je majetkom thajskej vlády ale kráľovskej rodiny, ktorá je v Thajsku veľmi vážená a chránená pred akoukoľvek kritikou.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahMajského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.

Jozef Majský dokazuje, že si nie sme všetci rovní

Radový smrteľník by mal proces aj s vymeraným trestom dávno za sebou.

  • 7dní
  • 30dní