Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Vláda nebude skladať žiadnu kauciu, lietadlo patrí princovi

Vydané 21. 7. 2011 o 21:32 Autor: sita

BANGKOK 21. júla (SITA/AFP) - Thajsko vo štvrtok odmietlo zaplatiť 20 miliónov eur ako garanciu za lietadlo korunného princa, ktorému minulý týždeň nedovolili vzlietnuť z mníchovského letiska. Podľa thajského ministerstva zahraničných vecí je požiadavka nemeckého súdu neopodstatnená, keďže je jasné, že stroj je majetkom princa. Šéf thajskej diplomacie Kasit Piromja po prílete z Nemecka uviedol, že súdu odovzdal všetky potrebné dokumenty, ktoré dokazujú vlastníctvo zadržiavaného lietadla. Ako podotkol, definitívny verdikt by mali nemecké orgány zverejniť v auguste, dovtedy zostane stroj zaparkovaný v hangári na letisku v Mníchove.

Medzi Thajskom a Nemeckom vypukol diplomatický spor po tom, ako Nemci v utorok zadržali lietadlo thajského korunného princa Mahu Vadžiralongkorna. Princovi neudelili povolenie vzlietnuť so svojím Boeingom 737 z mníchovského letiska. Dôvodom konania Nemcov sú 20 rokov staré dlhy, ktoré má thajská vláda voči jednej z nemeckých stavebných firiem. Tá získala aj súdne povolenie na vymáhanie 40 miliónov za výstavbu cestnej komunikácie medzi Bangkokom a jedným z thajských letísk.

Nemecký súd v stredu na podnet thajskej vlády vyniesol verdikt, že lietadlo thajského princa môže opustiť územie Nemecka po zložení kaucie vo výške 20 miliónov eur. Garancia platí aj napriek potvrdeniu, v ktorej thajské letecké úrady prisahajú, že lietadlo nie je majetkom thajskej vlády ale kráľovskej rodiny, ktorá je v Thajsku veľmi vážená a chránená pred akoukoľvek kritikou.

Hlavné správy

Minúta po minúte: Danko a Fico, odstúpte a choďte preč, odkazujú protesty

Spomienkové zhromaždenia na Jána a Martinu sa konajú po celom Slovensku.

  • 7dní
  • 30dní