Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

S predajom stíhačiek L-159 možno pomôže armáde Aero

Vydané 20. 7. 2011 o 19:40 Autor: tasr

Praha 20. júla (TASR) Predaj desiatok nových zakonzervovaných podzvukových stíhačiek L-159 Alca, ktoré česká armáda prevzala od zbrojovky Aero Vodochody na konci 90. rokov minulého storočia, by sa mohol realizovať prostredníctvom vodochodskej zbrojovky. Tá rokuje s Irakom o predaji 24 strojov.

Česká armáda prevzala pred 14 rokmi 72 strojov, ale do aktívnej služby ich zaradila iba 25. O predaj nepotrebných stíhačiek sa armáda aktívne usiluje od roku 2004, ale okrem Česka zatiaľ nelietajú v žiadnej inej krajine.

Možnosť predaja stíhačiek za zlomok ich pôvodnej ceny späť výrobcovi pripustil pre server novinky.cz hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Jedným z uvažovaných variantov je odpredaj nepotrebných L-159 spoločnosti Aero, ktorá nám túto možnosť ponúkla, uviedol.

O predaji českých stíhačiek vybavených americkou avionikou do Iraku pritom pôvodne na prelome rokov 2010/2011 intenzívne rokovalo samotné ministerstvo obrany.

Sme tak ďaleko, ako sme ešte nikdy neboli. Je tu nádej, že sa nám v tomto roku túto veľkú úlohu podarí vyriešiť, tvrdil minister obrany Alexander Vondra v polovici januára s tým, že v hre je predaj 36 kusov.

Cena mala byť iba v desiatkach miliónov eur za všetky stroje. Pred rokmi však rezort obrany dal za každú zo stíhačiek viac ako 28 miliónov eur.

Predaj L-159 doteraz komplikovala nielen konkurencia na svetovom trhu podzvukových výcvikových a bojových stíhačiek, ale aj fakt, že české lietadlá sú vybavené americkou avionikou a vývoz týchto technológií podlieha súhlasu USA.

Cenu chystaného kontraktu na predaj 36 lietadiel do Iraku minister obrany nespresnil, ale naznačil, že pôjde rádovo o desiatky miliónov eur, čo znamená, že bude dosahovať len zlomok sumy, na ktorú si obrana lietadlá cenila v minulosti.

Projekt L-159 sa Česku mimoriadne predražil. Náklady však v sebe skrývajú aj úsilie bývalých vlád zabrániť krachu vodochodskej zbrojovky. Kontrakt na 72 kusov stíhačiek mal pôvodne hodnotu 25 až 30 miliárd Kč, ale podľa vojenských expertov tieto lietadlá spolu so servisom a nákladmi na konzervovanie strojov - stáli český štát už asi 100 miliárd českých korún (4,1 miliardy eur). Experti roky poukazujú aj na to, že hodnota zakonzervovaných lietadiel sa rok od roka znižuje, pretože lietadla starnú fyzicky aj morálne.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Za jej odvolanie hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní