V Le Bourget sa začal 49. medzinárodný letecký veľtrh

Vydané 20. 6. 2011 o 13:53 Autor: tasr

Paríž/Le Bourget 20. júna (TASR) - V Le Bourget pri Paríži otvoril dnes francúzsky prezident Nicolas Sarkozy 49. medzinárodný letecký a kozmický veľtrh.

Ukážkové lety nových strojov sa v dôsledku nepriaznivého počasia nekonali. Veľtrh sa začína v optimistickej atmosfére. Výrobcovia lietadiel dostávajú čoraz viac objednávok a ich kapacity sú čoraz vyťaženejšie.

V Le Bourget je po prvýkrát zastúpená produkciou aj Čína. Rovnako ako Brazílčania, Kanaďania a Rusi aj Číňania útočia na dominantné postavenie Američanov a Západoeurópanov na trhu s veľkým dopravnými lietadlami.

Hviezdou veľtrhu by sa malo stať solárne lietadlo Solar Impulse. Celkovo sa na podujatí zúčastňuje viac ako 2100 vystavovateľov zo 45 krajín. Veľtrh sa skončí v nedeľu (26. 6.).

Americký Boeing už dnes informoval, že od spoločnosti Qatar Airways dostal objednávku na šesť diaľkových strojov Boeing 777-300ER. Ich celková katalógová cena je 1,7 miliardy USD (1,19 miliardy eur). Flotilu katarskej leteckej spoločnosti tvorí 98 lietadiel, z nich je 25 z modelového radu B-777.

Predstaviteľ Qatar Airways Achbár Baker uviedol, že tento týždeň chce dosiahnuť dohodu aj o dodávke lietadiel A320neo od Airbusu. Európsky výrobca už na inovovaný model A320 získal za pol roka od začiatku jeho predaja viac ako 330 objednávok.

Informovali o tom agentúry DPA, Reuters a AP.

(1 EUR = 1,4270 USD)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 7dní
  • 30dní