Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Prvou Afroameričankou s leteckou licenciou bola Bessie Colemanová

Vydané 13. 6. 2011 o 15:25 Autor: tasr

Le Crotoy/Bratislava 13. júna (TASR) - Bessie Colemanová z americkej Atlanty získala ako prvá Afroameričanka v USA leteckú licenciu. Pretože ju neprijali do leteckej školy v materskej krajine, za našetrené peniaze sa v lietaní vyškolila vo Francúzsku. Licenciu dostala pred 90 rokmi 15. júna 1921 vo francúzskom Le Crotoy.

O lietaní začala snívať až potom, keď jej brat po návrate z prvej svetovej vojny rozprával o tom, že vo Francúzsku zastávajú ženy mnohé povolania, medziiným sú aj pilotkami. Dovtedy sa pretĺkala životom v americkom Chicagu ako manikúrka. Chudobné dievča z amerického juhu, v detstve pracujúce na poli pri zbere bavlny, sa vrhlo po večeroch na štúdium francúzštiny. Ešte predtým však zažila mnoho odmietnutí, keď sa uchádzala o letecký kurz v amerických leteckých školách. Pre ženy a tobôž pre Afroameričanky to neprichádzalo v tom čase vôbec do úvahy.

Za podpory priateľa Roberta Abbotta, vydavateľa periodika Chicago Defender, odcestovala v roku 1920 do Francúzska. Po siedmich mesiacoch na škole (Ecole d'Aviation des Freres Caudon) Bessie Colemanová dostala licenciu a ďalšie tri mesiace tu strávila tréningom. Dňa 16. septembra 1921 sa za veľkej slávy vrátila do USA, no ukázalo sa, že ako letecká akrobatka potrebuje ďalší výcvik. Po ďalších mesiacoch strávených vo Francúzsku sa nezlomná Colemanová v skvele padnúcej uniforme objavila 3. septembra 1922 na oblohe neďaleko New Yorku. Začala si plniť ďalší sen, o otvorení leteckej školy, na ktorú takto získavala financie. Nasledovali ďalšie letecké šou po celých Spojených štátoch amerických. V roku 1925 Bessie Colemanová predviedla svoje umenie aj v Texase. Vystupovala na známych aj menej známych letiskách. Často dosiahla, že všetci diváci bez rozdielu farby pleti vchádzali na letisko rovnakou bránou, čo v tej dobe nebolo samozrejmosťou.

V Jacksonville sa ocitla koncom apríla 1926. Večer 30. apríla toho roku spolu s technikom chcela absolvovať testovací let. Vo vzduchu však mechanik, ktorý pilotoval lietadlo, stratil nad strojom kontrolu a nepripútaná Bessie Colemanová pri otočke vypadla. Pád z výšky neprežila, zomrel aj mechanik v havarovanom lietadle.

Na jej pohrebe sa zúčastnilo obrovské množstvo ľudí. Jej sen o založení leteckej školy zrealizoval William Powell, ktorý v roku 1929 v Los Angeles otvoril letecký klub, ktorý po nej pomenoval (Bessie Coleman Aero Club). Ulice v amerických mestách tiež nosia jej meno, jej príbeh vo forme knihy inšpiruje deti a mládež a v roku 1995 americký poštový úrad vydal známku s jej portrétom, aby pripomenul americkú legendu, prvú afroamerickú pilotku.

zdroje: www.centennialofflight.gov, www.bessiecoleman.com

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Za jej odvolanie hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní