Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Merkelovú sme chceli vpustiť, chybu urobil jej pilot

Vydané 31. 5. 2011 o 20:20 Autor: sita

TEHERÁN 31. mája (SITA/AFP - Nevpustenie lietadla na palube s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou do iránskeho vzdušného priestoru bolo len "technickou chybou" a netreba v tom hľadať žiadnu politiku. V utorok to vyhlásilo iránske ministerstvo zahraničných vecí. "Problém týkajúci sa preletu lietadla nemeckej kancelárky Angely Merkelovej cez iránsky vzdušný priestor bol len technickým problémom, ktorý sa okamžite vyriešil a lietadlo mohlo pokračovať v ceste," uviedol rezort diplomacie.

Na internetovej stránke iránskeho parlamentu sa s odvolaním sa na predsedu zahraničného výboru Alaeddína Borúdžerdího píše, že presnou príčinou bola "chyba nemeckého pilota, ktorý uviedol nesprávny kód pre vstup do iránskeho vzdušného priestoru". Celý proces autorizácie sa tak oneskoril o dve hodiny. "Stovky zahraničných lietadiel prelietavajú iránskym územím každý deň bez problémov. Ak by pilot zadal správny kód, neprišlo by k žiadnemu problému," vyhlásil Borúdžerdí.

Lietadlu, ktoré viezlo Merkelovú na štátnu návštevu Indie, v noci z pondelka na utorok na poslednú chvíľu odmietli povoliť vstup do iránskeho vzdušného priestoru. Kancelárka tak musela dve hodiny neplánovane krúžiť nad Tureckom, až kým si to iránska letová kontrola nerozmyslela. Berlín si v súvislosti s incidentom následne predvolal iránskeho veľvyslanca v krajine.

Hlavné správy

Saudská Arábia priznala smrť novinára Chášukdžího

Zomrel vraj po bitke s ľuďmi, s ktorými sa na konzuláte zišiel.

Spoplatnený obsahPri samovražde muža zadržaného pre Kuciaka preverujú aj cudzie zavinenie

Zverejnenie identikitu mladíka s jeho smrťou nemusí súvisieť, myslí si Lipšic.

Spoplatnený obsahMladík zbil do krvi expriateľku. Dostal pokutu

Za zlomený nos dostal útočník len 1500 eur.

Autorská strana Michala Havrana

Spoplatnený obsahPáči sa ti na južnom Spiši, milá Lívia? (píše Michal Havran)

Je to možné, že sme niečo také dopustili?

  • 7dní
  • 30dní