Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Irán nevpustil Merkelovej let, Berlín predvolal veľvyslanca

Vydané 31. 5. 2011 o 11:18 Autor: sita

BERLÍN 31. mája (SITA/AFP) - Nemecké ministerstvo zahraničných vecí si v utorok predvolalo iránskeho veľvyslanca. Bude musieť vysvetliť, prečo iránske úrady nepovolili prelet lietadla s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Berlín označuje správanie sa iránskych úradov za nepriateľský akt a hrozí, že nezostane bez odozvy. "Brzdenie preletu nemeckej kancelárky nad Iránom je absolútne neakceptovateľné. Predstavuje to neúctu voči Nemecku, a to nebudeme akceptovať," vyhlásil v utorok nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

Lietadlu, ktoré viezlo nemeckú kancelárku Merkelovú na štátnu návštevu Indie, v noci z pondelka na utorok na poslednú chvíľu odmietli povoliť vstup do iránskeho vzdušného priestoru. Merkelová tak musela dve hodiny neplánovane krúžiť nad Tureckom, až kým si to iránska letová kontrola nerozmyslela. "Čudný začiatok výletu do Turecka - Irán dočasne nepovolil prelet kancelárkinho lietadla. Posunuté pristátie v Naí Dillí," oznámil prostredníctvom internetovej služby Twitter Merkelovej hovorca Steffen Seibert.

Druhé lietadlo nemeckej delegácie vezúce štyroch ministrov Merkelovej kabinetu a podnikateľov s preletom cez iránsky vzdušný priestor problémy nemalo. Zdržanie Merkelovej lietadla bolo neočakávané, keďže prelet bol vopred iránskou stranou schválený. "Takáto vec sa ešte nikdy nestala," citujú nemecké médiá Merkelovej hovorcu.

Dôvod zdržania Merkelovej lietadla iránske úrady neuviedli, dá sa však predpokladať, že ide o protest Teheránu proti Merkelovej častým vyhláseniam kritizujúcim politiku Iránu.

  • 7dní
  • 30dní