Sto rokov uplynie od prvého českého diaľkového letu

Vydané 11. 5. 2011 o 10:50 Autor: tasr

Pardubice/Praha/Bratislava 11. mája (TASR) Inžinier Jan Kašpar sa považuje za priekopníka českého letectva a prvého českého pilota. Pamätný diaľkový let z Pardubíc do Prahy uskutočnil v lietadle vlastnej výroby pred 100 rokmi 13. mája 1911.

Lietadlo postavené podľa vzorového francúzskeho Blériota, ktorého Jan Kašpar získal za výdatnej pomoci zámožného otca, v pamätný deň nad Prahou obklopila hmla. Pilot sa však držal striebornej stužky Vltavy, zamieril bez váhania k závodisku v Chuchli a pristál. Prezliekol sa do slávnostného a ponáhľal sa na priateľovu svadbu. Svoje lietadlo venoval v roku 1913 Národnému technickému múzeu v Prahe.

Jan Kašpar sa narodil 20. mája 1883 v Pardubiciach. Absolvent českej vysokej technickej školy v Prahe, nadšený cyklista a automobilista pracoval spočiatku v továrni Laurin a Klement. Letectvo ho však tak nadchlo, že zamestnanie opustil a začal sa venovať výhradne lietaniu. Lietať sa učil na jednoplošníku vlastnoručne zostrojenom za tri mesiace. Prvé pokusy vzlietnuť na ňom Kašpar robil vo februári 1910. Stroj s malým výkonom sa pri páde zničil, podobný osud postihol aj ďalšie tri. Potom mu otec prispel na kúpu špičkového stroja z dielne francúzskeho aviatika Blériota.

V apríli 1910 sa Janovi Kašparovi podaril dvojkilometrový let. 16. júla 1910 zložil pilotnú skúšku. Potom si dovolil uskutočniť svoj prvý verejný let v Pardubiciach. Pokračoval pravidelnými ukážkovými letmi v Čechách i na Morave.

Nasledovali ďalšie úspechy ale aj neúspechy, zranenia a prekážky. Po smrti otca, ktorý ho výdatne podporoval, Kašpar lietanie na určitý čas zanechal. Definitívny koniec však pre neho znamenala prvá svetová vojna. Po nej sa ocitol osamotený, uprostred veľkých dlhov, neuznaný a tiež poznačený duševným ochorením. Svoj život ukončil samovraždou 2. marca 1927 v rodných Pardubiciach vo veku 43 rokov.

Jeho priaznivci a nadšenci lietania pripravujú v Českej republike na deň 100. výročia v piatok 13. mája presnú kópiu tohto letu.

zdroje: http://sik.vse.cz, www.ntm.cz, www.velkaepocha.sk

Hlavné správy

Spoplatnený obsahOĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

Spoplatnený obsah(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

S partnerom nezdieľate iba posteľ, máte rovnaké baktérie

Mikroflóra z vnútra stehien odhalí vaše pohlavie.

  • 7dní
  • 30dní