Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Pilot Crossfield ako prvý prekonal dvojnásobok rýchlosti zvuku

Vydané 17. 4. 2011 o 10:33 Autor: tasr

Atlanta/Bratislava 17. apríla (TASR) Legendárny americký skúšobný pilot Scott Crossfield ako prvý prekonal dvojnásobok rýchlosti zvuku. V utorok 19. apríla uplynie päť rokov od jeho úmrtia.

Scott Crossfield rýchlosť Mach 2 prekonal 20. novembra 1953 raketovo poháňaným lietadlom D-558-II Skyrocket, ktorý do vzduchu vyniesol bombardér. Dosiahol rýchlosť viac ako 2124 kilometrov za hodinu.

V rokoch 1950-55 Crossfield lietal na strojoch X-1, X-4, X-5, XF-92A, D-558-I a D-558-II. Tieto lety absolvoval ako skúšobný pilot Národného poradného výboru pre aeronautiku (NACA), predchodcu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

V roku 1955 Crossfield opustil NACA a pracoval v North American Aviation na raketovo poháňanom lietadle X-15, s ktorým vyletel do výšky viac ako 26.820 metrov a dosiahol rýchlosť 3154 kilometrov za hodinu, čo je takmer trojnásobok rýchlosti zvuku. Tu bol nielen pilotom, ale aj dizajnérskym konzultantom s bohatou praxou. Zameral sa najmä na zvýšenie bezpečnosti letcov.

Pred niekoľkými rokmi pracoval ako technický poradca projektu spoločnosti Countdown, ktorá pri príležitosti stého výročia letu bratov Wrightovcov v roku 2003 zostrojila presnú kópiu ich lietadla Kitty Hawk.

Narodil sa 2. októbra 1921 v Berkeley v USA. Od detstva nadšenec letectva začal študovať v roku 1940 na washingtonskej univerzite. Za tri roky získal licenciu civilného pilota, ukončil inžinierske štúdium, pracoval pre spoločnosť Boeing Aircraft Company, vstúpil do amerických leteckých ozbrojených síl a vrátil sa k námorníctvu. Po roku 1943 pracoval ako inštruktor letectva v námorných silách. Po druhej svetovej vojne bol popri ďalšom štúdiu aj súčasťou akrobatickej letky pôsobiacej v Tichomorí.

Pilot zomrel 19. apríla 2006 pri leteckej nehode. V čase nehody letel vtedy 84-ročný Crossfield vo svojej súkromnej Cessne z Alabamy do Virgínie. Jeho lietadlo z obrazoviek radaru zmizlo, vrak lietadla objavili leteckí pátrači na druhý deň v hornatej oblasti asi 80 kilometrov severozápadne od Atlanty v Georgii.

Hlavné správy

Minúta po minúte: Ľudia sú po roku opäť na námestiach

Spomienkové zhromaždenia na Jána a Martinu sa konajú po celom Slovensku.

  • 7dní
  • 30dní