Pilot Crossfield ako prvý prekonal dvojnásobok rýchlosti zvuku

Vydané 17. 4. 2011 o 10:33 Autor: tasr

Atlanta/Bratislava 17. apríla (TASR) Legendárny americký skúšobný pilot Scott Crossfield ako prvý prekonal dvojnásobok rýchlosti zvuku. V utorok 19. apríla uplynie päť rokov od jeho úmrtia.

Scott Crossfield rýchlosť Mach 2 prekonal 20. novembra 1953 raketovo poháňaným lietadlom D-558-II Skyrocket, ktorý do vzduchu vyniesol bombardér. Dosiahol rýchlosť viac ako 2124 kilometrov za hodinu.

V rokoch 1950-55 Crossfield lietal na strojoch X-1, X-4, X-5, XF-92A, D-558-I a D-558-II. Tieto lety absolvoval ako skúšobný pilot Národného poradného výboru pre aeronautiku (NACA), predchodcu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

V roku 1955 Crossfield opustil NACA a pracoval v North American Aviation na raketovo poháňanom lietadle X-15, s ktorým vyletel do výšky viac ako 26.820 metrov a dosiahol rýchlosť 3154 kilometrov za hodinu, čo je takmer trojnásobok rýchlosti zvuku. Tu bol nielen pilotom, ale aj dizajnérskym konzultantom s bohatou praxou. Zameral sa najmä na zvýšenie bezpečnosti letcov.

Pred niekoľkými rokmi pracoval ako technický poradca projektu spoločnosti Countdown, ktorá pri príležitosti stého výročia letu bratov Wrightovcov v roku 2003 zostrojila presnú kópiu ich lietadla Kitty Hawk.

Narodil sa 2. októbra 1921 v Berkeley v USA. Od detstva nadšenec letectva začal študovať v roku 1940 na washingtonskej univerzite. Za tri roky získal licenciu civilného pilota, ukončil inžinierske štúdium, pracoval pre spoločnosť Boeing Aircraft Company, vstúpil do amerických leteckých ozbrojených síl a vrátil sa k námorníctvu. Po roku 1943 pracoval ako inštruktor letectva v námorných silách. Po druhej svetovej vojne bol popri ďalšom štúdiu aj súčasťou akrobatickej letky pôsobiacej v Tichomorí.

Pilot zomrel 19. apríla 2006 pri leteckej nehode. V čase nehody letel vtedy 84-ročný Crossfield vo svojej súkromnej Cessne z Alabamy do Virgínie. Jeho lietadlo z obrazoviek radaru zmizlo, vrak lietadla objavili leteckí pátrači na druhý deň v hornatej oblasti asi 80 kilometrov severozápadne od Atlanty v Georgii.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahOĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

Spoplatnený obsah(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

S partnerom nezdieľate iba posteľ, máte rovnaké baktérie

Mikroflóra z vnútra stehien odhalí vaše pohlavie.

  • 7dní
  • 30dní