Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Pilot Crossfield ako prvý prekonal dvojnásobok rýchlosti zvuku

Vydané 17. 4. 2011 o 10:33 Autor: tasr

Atlanta/Bratislava 17. apríla (TASR) Legendárny americký skúšobný pilot Scott Crossfield ako prvý prekonal dvojnásobok rýchlosti zvuku. V utorok 19. apríla uplynie päť rokov od jeho úmrtia.

Scott Crossfield rýchlosť Mach 2 prekonal 20. novembra 1953 raketovo poháňaným lietadlom D-558-II Skyrocket, ktorý do vzduchu vyniesol bombardér. Dosiahol rýchlosť viac ako 2124 kilometrov za hodinu.

V rokoch 1950-55 Crossfield lietal na strojoch X-1, X-4, X-5, XF-92A, D-558-I a D-558-II. Tieto lety absolvoval ako skúšobný pilot Národného poradného výboru pre aeronautiku (NACA), predchodcu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

V roku 1955 Crossfield opustil NACA a pracoval v North American Aviation na raketovo poháňanom lietadle X-15, s ktorým vyletel do výšky viac ako 26.820 metrov a dosiahol rýchlosť 3154 kilometrov za hodinu, čo je takmer trojnásobok rýchlosti zvuku. Tu bol nielen pilotom, ale aj dizajnérskym konzultantom s bohatou praxou. Zameral sa najmä na zvýšenie bezpečnosti letcov.

Pred niekoľkými rokmi pracoval ako technický poradca projektu spoločnosti Countdown, ktorá pri príležitosti stého výročia letu bratov Wrightovcov v roku 2003 zostrojila presnú kópiu ich lietadla Kitty Hawk.

Narodil sa 2. októbra 1921 v Berkeley v USA. Od detstva nadšenec letectva začal študovať v roku 1940 na washingtonskej univerzite. Za tri roky získal licenciu civilného pilota, ukončil inžinierske štúdium, pracoval pre spoločnosť Boeing Aircraft Company, vstúpil do amerických leteckých ozbrojených síl a vrátil sa k námorníctvu. Po roku 1943 pracoval ako inštruktor letectva v námorných silách. Po druhej svetovej vojne bol popri ďalšom štúdiu aj súčasťou akrobatickej letky pôsobiacej v Tichomorí.

Pilot zomrel 19. apríla 2006 pri leteckej nehode. V čase nehody letel vtedy 84-ročný Crossfield vo svojej súkromnej Cessne z Alabamy do Virgínie. Jeho lietadlo z obrazoviek radaru zmizlo, vrak lietadla objavili leteckí pátrači na druhý deň v hornatej oblasti asi 80 kilometrov severozápadne od Atlanty v Georgii.

Hlavné správy

Saudská Arábia priznala smrť novinára Chášukdžího

Zomrel vraj po bitke s ľuďmi, s ktorými sa na konzuláte zišiel.

Spoplatnený obsahPri samovražde muža zadržaného pre Kuciaka preverujú aj cudzie zavinenie

Zverejnenie identikitu mladíka s jeho smrťou nemusí súvisieť, myslí si Lipšic.

Spoplatnený obsahMladík zbil do krvi expriateľku. Dostal pokutu

Za zlomený nos dostal útočník len 1500 eur.

Autorská strana Michala Havrana

Spoplatnený obsahPáči sa ti na južnom Spiši, milá Lívia? (píše Michal Havran)

Je to možné, že sme niečo také dopustili?

  • 7dní
  • 30dní