Veľká Británia nezabúda na veteránov 2. svetovej vojny

Vydané 11. 4. 2011 o 11:42 Autor: tasr

Bratislava 11. apríla (TASR) Finančné príspevky za účasť v západnom odboji prevzali si dnes na Ministerstve obrany (MO) SR v Bratislave veteráni 2. svetovej vojny. Odovzdal im ich chargé d'affaires Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Dominic Schroeder.

"Nejde o peniaze z oficiálnych zdrojov. Tieto peniaze sú od civilného obyvateľstva, od ľudí, ktorí dobrovoľne prispeli do zbierky. Ide o dve zbierky - jedna pre pozemné sily a druhá pre letectvo," vysvetlil v rozhovore pre TASR Schroeder. Ako dodal, suma, ktorú veteráni každoročne dostávajú, sa po dohode s nimi nezverejňuje.

Keďže sa toto podujatie koná už po 16. raz, chargé d'affaires verí, že aj v budúcnosti bude môcť Veľká Británia týmto spôsobom vyjadriť vďaku tým, ktorí prispeli k oslobodeniu jeho krajiny. Podľa jeho slov si treba aj po toľkých rokoch od skončenia 2. svetovej vojny pripomínať jej hrôzy a vytvoriť tak v záujme ďalších generácií spojivko medzi vtedajším a súčasným svetom.

Vedúci služobného úradu MO Peter Plučinský hovoril o hrdinstve veteránov, ich statočnosti a odhodlaní, ktoré preukázali v bojoch na západných frontoch. Konštatoval, že dnešné podujatie je výnimočnou udalosťou, ktorá spája rezort obrany, britskú ambasádu a charitatívne organizácie, ktoré zastrešujú zbierky pre vojnových vyslúžilcov. Pripomenul fakt, že mnohí z tých, čo bojovali na západe, boli po roku 1948 perzekvovaní, prenasledovaní a znevýhodňovaní, no útrapy komunistického režimu vydržali.

Zástupcom britského veľvyslanectva tlmočil poďakovanie za komunitu 32 veteránov, z toho 22 vdov po bývalých vojakoch, plukovník Milan Píka. Spomenul, ako sa Slováci a Česi stali v Anglicku svedkami zápasu britského ľudu za slobodu, vysokú morálku britského civilného obyvateľstva aj hrdinstvo slovenských a českých pilotov.

Veľká Británia sa stala načas ich druhým domovom a preto sa tešia zo záujmu o ich osudy. Pripadá nám to tak, že sú nejakí priatelia, ktorým na vás záleží v tomto uponáhľanom svete. Prináša to uspokojenie, že stojíme za to, že si na nás spomenuli. Je to dobré, že sa o vás ešte niekto stará, že nie ste na svete úplne sám, uviedol priamy účastník bojov pred novinármi.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 7dní
  • 30dní