Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Veľká Británia nezabúda na veteránov 2. svetovej vojny

Vydané 11. 4. 2011 o 11:42 Autor: tasr

Bratislava 11. apríla (TASR) Finančné príspevky za účasť v západnom odboji prevzali si dnes na Ministerstve obrany (MO) SR v Bratislave veteráni 2. svetovej vojny. Odovzdal im ich chargé d'affaires Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Dominic Schroeder.

"Nejde o peniaze z oficiálnych zdrojov. Tieto peniaze sú od civilného obyvateľstva, od ľudí, ktorí dobrovoľne prispeli do zbierky. Ide o dve zbierky - jedna pre pozemné sily a druhá pre letectvo," vysvetlil v rozhovore pre TASR Schroeder. Ako dodal, suma, ktorú veteráni každoročne dostávajú, sa po dohode s nimi nezverejňuje.

Keďže sa toto podujatie koná už po 16. raz, chargé d'affaires verí, že aj v budúcnosti bude môcť Veľká Británia týmto spôsobom vyjadriť vďaku tým, ktorí prispeli k oslobodeniu jeho krajiny. Podľa jeho slov si treba aj po toľkých rokoch od skončenia 2. svetovej vojny pripomínať jej hrôzy a vytvoriť tak v záujme ďalších generácií spojivko medzi vtedajším a súčasným svetom.

Vedúci služobného úradu MO Peter Plučinský hovoril o hrdinstve veteránov, ich statočnosti a odhodlaní, ktoré preukázali v bojoch na západných frontoch. Konštatoval, že dnešné podujatie je výnimočnou udalosťou, ktorá spája rezort obrany, britskú ambasádu a charitatívne organizácie, ktoré zastrešujú zbierky pre vojnových vyslúžilcov. Pripomenul fakt, že mnohí z tých, čo bojovali na západe, boli po roku 1948 perzekvovaní, prenasledovaní a znevýhodňovaní, no útrapy komunistického režimu vydržali.

Zástupcom britského veľvyslanectva tlmočil poďakovanie za komunitu 32 veteránov, z toho 22 vdov po bývalých vojakoch, plukovník Milan Píka. Spomenul, ako sa Slováci a Česi stali v Anglicku svedkami zápasu britského ľudu za slobodu, vysokú morálku britského civilného obyvateľstva aj hrdinstvo slovenských a českých pilotov.

Veľká Británia sa stala načas ich druhým domovom a preto sa tešia zo záujmu o ich osudy. Pripadá nám to tak, že sú nejakí priatelia, ktorým na vás záleží v tomto uponáhľanom svete. Prináša to uspokojenie, že stojíme za to, že si na nás spomenuli. Je to dobré, že sa o vás ešte niekto stará, že nie ste na svete úplne sám, uviedol priamy účastník bojov pred novinármi.

  • 7dní
  • 30dní