Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Pred 100 rokmi prvýkrát na svete lietadlom dopravili poštové zásielky

Vydané 16. 2. 2011 o 14:46 Autor: tasr

Naí Dillí 16. februára (TASR) - Letecká pošta predstavuje jeden zo spôsobov prepravy poštových zásielok na miesto určenia. V piatok 18. februára sa naplní 100 rokov od prvého dopravenia poštových zásielok lietadlom.

Priekopníckou krajinou sa stala India, keď oficiálne francúzsky pilot Henri Pequet prepravil za 13 minút z mesta Allahabád do mesta Naini 6500 listov a 40 pohľadníc s nápisom: "First Aerial Post U.P. Exhibition Allahabad 1911." - Prvá letecká pošta Spojených provincií. Výstava Allahabád, 1911.

V samotnej Indii sa v dňoch 12.-18. februára tohto roku konajú spomienkové podujatia: 12. februára sa zopakoval medzi sídlami Allahabád-Maini let, pričom na palube lietadla bolo približne 5000 obálok s nápisom: First Day Special covers so špeciálnou známkou a s osobitnou pečiatkou pripomínajúcou udalosť spred 100 rokov označenú dátumom 12. februára 2011. Obálky limitovanej série budú nepochybne vyhľadávať zberatelia ako vzácny exemplár. Okrem toho sa v termíne 12.-18. februára v indickom Naí Dillí koná aj Svetová filatelistická výstava Indipex 2011, na ktorú boli prihlásené aj exponáty vystavovateľov zo Slovenska.

Biele obálky s modro-červenými prúžkami na okraji a s nápisom PAR AVION alebo AIR MAIL v modrom políčku prevažne v jej ľavom hornom rohu aj špeciálny listový papier dlhé roky predstavovali symbol leteckej pošty. Ešte donedávna išlo o moderné a rozšírené prepravovanie zásielok. V súčasnosti v mnohých krajinách nielen leteckej pošte konkuruje iná forma komunikácie. Ľudia pri nej využívajú viac elektronické prostriedky, napríklad elektronickú poštu, alebo mobilnú vo forme hlasovej služby, prípadne v podobe krátkych textových alebo obrazových správ (SMS a MMS).

Zdroje: www.flightglobal.com/pdfarchive/view/1911/1911%20-%200221.html

www.navhindtimes.in/panorama/first-airmail-flight-world

http://earlyaviators.com/epequet.htm

www.indipex2011.com

www.indianstampghar.com

http://timesofindia.indiatimes.com/india/100-years-on-India-Post-to-r e-enact-worlds-first-airmail-flight/articleshow/7421457.cms

www.calend.ru

www.postoveznamky.sk

Hlavné správy

Saudská Arábia priznala smrť novinára Chášukdžího

Zomrel vraj po bitke s ľuďmi, s ktorými sa na konzuláte zišiel.

Spoplatnený obsahPri samovražde muža zadržaného pre Kuciaka preverujú aj cudzie zavinenie

Zverejnenie identikitu mladíka s jeho smrťou nemusí súvisieť, myslí si Lipšic.

Spoplatnený obsahMladík zbil do krvi expriateľku. Dostal pokutu

Za zlomený nos dostal útočník len 1500 eur.

Autorská strana Michala Havrana

Spoplatnený obsahPáči sa ti na južnom Spiši, milá Lívia? (píše Michal Havran)

Je to možné, že sme niečo také dopustili?

  • 7dní
  • 30dní