Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Pred sto rokmi sa uskutočnilo prvé pristátie a štart lietadla na lodi

Vydané 16. 1. 2011 o 11:03 Autor: tasr

San Francisco/Bratislava 16. januára (TASR) - Američan Eugene Burton Ely pred 100 rokmi 18. januára 1911 ako prvý uskutočnil pristátie a štart lietadla z paluby lode.

Prvým krokom v histórii námorného letectva bol však štart lietadla z paluby krížnika Birmingham v zátoke Hampton Roads vo Virgínii 4. novembra 1910. Pre tento účel tam bola pripravená špeciálna drevená nadstavba dlhá 25 m a široká 7 m.

Eugene Burton Ely bol americký priekopník letectva. V roku 1910 pracoval v Portlande v Ohiu. Lietať sa naučil na vraku, ktorý si sám ako šikovný mechanik opravil a prerobil. V priebehu niekoľkých mesiacov sa vypracoval na skúseného letca a začal predvádzať exhibičné lety, pri ktorých zistil, že môže svoj talent výhodne speňažiť. V októbri 1910 sa stretol s predstaviteľmi amerického vojenského námorníctva, ktoré malo za úlohu skúmať využitie lietadiel na mori. Stretnutie vyústilo do prelomového pokusu o odlet z paluby námornej lode, ktoré uskutočnil v novembri 1910.

Historicky prvý štart a pristátie lietadla na lodi sa konalo za hmlistého počasia 18. januára 1911. Česť stať sa prvou lietadlovou loďou sa ušla krížniku Pennsylvania. Na jeho zadnej palube bola zmontovaná drevená plošina so systémom lán a vriec s pieskom určených na utlmenie pristávacej rýchlosti. Pre prípad, že by sa lietadlo odchýlilo a plošinu netrafilo, boli na bokoch paluby pripevnené plachty na jeho zachytenie. Nevídané divadlo sledovala nielen posádka na palube lode, ale aj stovky ľudí na pobreží. Napokon sa objavilo lietadlo, zakrúžilo nad loďou a začalo zosadať. Pri úspešnom manévri sa zachytilo do lán a utlmené pieskovými vrecami hladko pristálo.

Odlet lietadla z lode sa konal v ten istý deň asi o hodinu po slávnostnom obede. Pilotovi sa podaril historicky druhý štart z paluby lode.

Kapitán lode poslal svojím predstaveným priaznivú správu. Eugene Burton Ely potvrdil svoju povesť šikovného letca a ďalej sa venoval lietaniu. Na leteckej prehliadke v Macone v Georgii 19. októbra 1911 však so svojim lietadlom havaroval a zahynul. Nemal ani 25 rokov. V roku 1933 mu udelili americké ocenenie in memoriam Distinguished Flying Cross (Letecký kríž za zásluhy).

zdroje:

www.history.navy.mil, http://californianavalaviation.homestead.com

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.

Spoplatnený obsahKastelána z Valtíc odsúdili, lebo spálil moderné obrazy

Polícia si najskôr myslela, že obrazy ukradli.

  • 7dní
  • 30dní