Repliku viac ako 60-ročného klzáka pilotoval 77-ročný Jozef Ott z Nitry

Vydané 29. 8. 2010 o 16:27 Autor: tasr

Slávnica 29. augusta (TASR) - Let 77-ročného Jozefa Otta z Nitry na otvorenom školnom klzáku Zlín 23 z roku 1946 bol jedným z vrcholov desiateho leteckého dňa Dubnica 2010 na letisku v Slávnici v Ilavskom okrese.

"Je to slovenský unikát, nejde však o originál, je to replika z roku 1996," povedal pilot, ktorý lieta už od roku 1950 a vo vzduchu strávil viac ako 1500 hodín. Ako dodal, jeho školný klzák doletí z kilometrovej výšky desať kilometrov, kým modrené vetrone až 60 kilometrov.

Letecký deň prilákal dnes do Slávnice stovky divákov, po neradostných predpovediach sa na nich napokon usmialo i počasie. "V Slávnici sa dnes predstavilo minimálne 24 lietadiel a spolu 60 účinkujúcich, od historických lietadiel, vetroňov, cez pracovné lietadlá, lietadlá ministerstva vnútra až po veľké dopravné lietadlá, ktoré lietajú na oblohe na Slovensku a v Českej republike," povedal letový riaditeľ leteckého dňa Róbert Slosiar.

Ako dodal, letecký deň sa pripravuje minimálne rok vopred a účasť pilotov na ňom je výsledkom predovšetkým kamarátskych vzťahov a reciprocity medzi ľuďmi z leteckej brandže. Tie sú podľa neho mimoriadne silné a dokážu prekonať aj nepriaznivú ekonomickú situáciu.

Diváci si dnes v Slávnici mohli pozrieť ukážky vojenských lietadiel a vrtuľníkov, letové ukážky dopravných lietadiel a aerotaxíkov, historických lietadiel a vetroňov, ako aj prezentáciu leteckého hasenia požiarov a leteckú akrobaciu. Atraktívna bola aj ukážka zásahu policajných kukláčov v súčinnosti s vrtuľníkom pri zachytení a zneškodnení páchateľa, ukážky leteckých a raketových modelárov, vzlety teplovzdušných balónov, statické prezentácie lietadiel, zoskoky parašutistov a vyhliadkové lety pre verejnosť na lietadlách, balónoch a vrtuľníkoch.

Letecký deň vyvrcholí ukážkou vzdušného súboja šiestich lietadiel z druhej svetovej vojny spolu s pozemnými pyrotechnickými efektmi.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 7dní
  • 30dní