Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Repliku viac ako 60-ročného klzáka pilotoval 77-ročný Jozef Ott z Nitry

Vydané 29. 8. 2010 o 16:27 Autor: tasr

Slávnica 29. augusta (TASR) - Let 77-ročného Jozefa Otta z Nitry na otvorenom školnom klzáku Zlín 23 z roku 1946 bol jedným z vrcholov desiateho leteckého dňa Dubnica 2010 na letisku v Slávnici v Ilavskom okrese.

"Je to slovenský unikát, nejde však o originál, je to replika z roku 1996," povedal pilot, ktorý lieta už od roku 1950 a vo vzduchu strávil viac ako 1500 hodín. Ako dodal, jeho školný klzák doletí z kilometrovej výšky desať kilometrov, kým modrené vetrone až 60 kilometrov.

Letecký deň prilákal dnes do Slávnice stovky divákov, po neradostných predpovediach sa na nich napokon usmialo i počasie. "V Slávnici sa dnes predstavilo minimálne 24 lietadiel a spolu 60 účinkujúcich, od historických lietadiel, vetroňov, cez pracovné lietadlá, lietadlá ministerstva vnútra až po veľké dopravné lietadlá, ktoré lietajú na oblohe na Slovensku a v Českej republike," povedal letový riaditeľ leteckého dňa Róbert Slosiar.

Ako dodal, letecký deň sa pripravuje minimálne rok vopred a účasť pilotov na ňom je výsledkom predovšetkým kamarátskych vzťahov a reciprocity medzi ľuďmi z leteckej brandže. Tie sú podľa neho mimoriadne silné a dokážu prekonať aj nepriaznivú ekonomickú situáciu.

Diváci si dnes v Slávnici mohli pozrieť ukážky vojenských lietadiel a vrtuľníkov, letové ukážky dopravných lietadiel a aerotaxíkov, historických lietadiel a vetroňov, ako aj prezentáciu leteckého hasenia požiarov a leteckú akrobaciu. Atraktívna bola aj ukážka zásahu policajných kukláčov v súčinnosti s vrtuľníkom pri zachytení a zneškodnení páchateľa, ukážky leteckých a raketových modelárov, vzlety teplovzdušných balónov, statické prezentácie lietadiel, zoskoky parašutistov a vyhliadkové lety pre verejnosť na lietadlách, balónoch a vrtuľníkoch.

Letecký deň vyvrcholí ukážkou vzdušného súboja šiestich lietadiel z druhej svetovej vojny spolu s pozemnými pyrotechnickými efektmi.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.

Spoplatnený obsahKastelána z Valtíc odsúdili, lebo spálil moderné obrazy

Polícia si najskôr myslela, že obrazy ukradli.

  • 7dní
  • 30dní