Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Repliku viac ako 60-ročného klzáka pilotoval 77-ročný Jozef Ott z Nitry

Vydané 29. 8. 2010 o 16:27 Autor: tasr

Slávnica 29. augusta (TASR) - Let 77-ročného Jozefa Otta z Nitry na otvorenom školnom klzáku Zlín 23 z roku 1946 bol jedným z vrcholov desiateho leteckého dňa Dubnica 2010 na letisku v Slávnici v Ilavskom okrese.

"Je to slovenský unikát, nejde však o originál, je to replika z roku 1996," povedal pilot, ktorý lieta už od roku 1950 a vo vzduchu strávil viac ako 1500 hodín. Ako dodal, jeho školný klzák doletí z kilometrovej výšky desať kilometrov, kým modrené vetrone až 60 kilometrov.

Letecký deň prilákal dnes do Slávnice stovky divákov, po neradostných predpovediach sa na nich napokon usmialo i počasie. "V Slávnici sa dnes predstavilo minimálne 24 lietadiel a spolu 60 účinkujúcich, od historických lietadiel, vetroňov, cez pracovné lietadlá, lietadlá ministerstva vnútra až po veľké dopravné lietadlá, ktoré lietajú na oblohe na Slovensku a v Českej republike," povedal letový riaditeľ leteckého dňa Róbert Slosiar.

Ako dodal, letecký deň sa pripravuje minimálne rok vopred a účasť pilotov na ňom je výsledkom predovšetkým kamarátskych vzťahov a reciprocity medzi ľuďmi z leteckej brandže. Tie sú podľa neho mimoriadne silné a dokážu prekonať aj nepriaznivú ekonomickú situáciu.

Diváci si dnes v Slávnici mohli pozrieť ukážky vojenských lietadiel a vrtuľníkov, letové ukážky dopravných lietadiel a aerotaxíkov, historických lietadiel a vetroňov, ako aj prezentáciu leteckého hasenia požiarov a leteckú akrobaciu. Atraktívna bola aj ukážka zásahu policajných kukláčov v súčinnosti s vrtuľníkom pri zachytení a zneškodnení páchateľa, ukážky leteckých a raketových modelárov, vzlety teplovzdušných balónov, statické prezentácie lietadiel, zoskoky parašutistov a vyhliadkové lety pre verejnosť na lietadlách, balónoch a vrtuľníkoch.

Letecký deň vyvrcholí ukážkou vzdušného súboja šiestich lietadiel z druhej svetovej vojny spolu s pozemnými pyrotechnickými efektmi.

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Za jej odvolanie hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní