Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Pavol Svetoň napísal knihu o leteckej záchrane v Tatrách

Vydané 4. 11. 2009 o 12:44 Autor: sita

POPRAD 4. novembra (SITA) - Vrtuľníky nad Tatrami s podtitulom Malé dejiny leteckej záchrany je názov novej knihy, ktorá sa vo štvrtok dostane na pulty kníhkupectiev. Autor publikácie Pavol Svetoň približuje históriu a súčasnosť leteckej záchrany v Tatrách. „Je to dokument, ktorý zachytáva dobu a snahu zlepšiť situáciu v horskej záchrane od konca druhej svetovej vojny,“ povedal pre SITA P. Svetoň. Kniha pôvodne vznikala na objednávku súkromnej firmy, ktorá na Slovensku prevádzkuje leteckú záchrannú službu. „Materiálu bolo však toľko, že by bola veľká škoda nechať ho tak,“ dodal autor tejto ojedinelej publikácie, ktorá podľa neho zapĺňa medzeru v literatúre faktu o Vysokých Tatrách.

Veľký podiel na tom, že kniha vznikla v takomto rozsahu majú podľa P. Svetoňa dvaja ľudia. Prvým je Peter Rajec, ktorému sa podarilo zachovať dokumenty zo začiatku pôsobenia spoločnosti Air Transport Europe a druhým je bývalý profesionálny horský záchranár Dominik Michalík, ktorý zachránil množstvo archívnych dokumentov ešte zo 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia týkajúce sa horskej a leteckej záchrany vo Vysokých Tatrách. Množstvo použitého materiálu čerpal autor z vlastného archívu, keďže dlhé roky pôsobil ako novinár v Poprade. Viaceré záchranné akcie má doteraz živo v pamäti. O mnohých z nich písal a pripravoval reportáže.

Kniha má okrem základného textu v slovenčine, preložené aj podstatné časti do anglického jazyka. Publikácia je ilustrovaná množstvom archívnych fotografií zo záchranných akcií priamo v horách. Niektoré pasáže sú s minimálnymi úpravami prevzaté z dobovej tlače. Samostatná kapitola je venovaná nasadeniu vrtuľníkov pri lesných požiaroch.

Čitateľ sa v knihe dozvie aj to, že vrtuľník bol v Tatrách prvýkrát nasadený do záchrannej akcie pri pátraní po dvoch nezvestných turistoch 21. septembra 1962 v Belianskych Tatrách. Bol to vrtuľník Mi-4. Prvou tragédiou, pri ktorej vo vrtuľníku vo Vysokých Tatrách zahynul horský záchranár Eugen Šándory, sa stala 7. mája 1969. Doteraz najväčšia tragédia sa udiala 25. júna 1979 v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách, kedy počas záchrannej akcie zahynuli piati záchranári a dvaja členovia posádky.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Matice slovenskej v náklade 1200 kusov.

 

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Spoplatnený obsahČo sa pýtať Šefčoviča

Vo volebnom štábe sa zrejme spoľahli, že veľká časť Slovenska vôbec nepochopila, o čom boli kuciakovské protesty.

Lubyová prežila hlasovanie o dôvere, zostáva ministerkou

Ministerka sa obhajovala v parlamente pred takmer prázdnou sálou.

Píše Marek Maďarič

Spoplatnený obsahPoslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Je drzosť hovoriť, že toto je normálne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahTakto končí politika identity

Krach izraelského summitu V4 je príznačný.

  • 7dní
  • 30dní