Ruská armáda začala dostávať nový bojový vrtuľník

Vydané 3. 11. 2008 o 11:23 Autor: čtk | FOTO - http://www.aviation.ru

Moskva 30. októbra (zpravodaj ČTK) - Ruská armáda po rokoch finančných problémov zaradila do svojej výzbroje novú zbraň, dvojmiestny bojový vrtuľník Kamov Ka-52, ktorý vo vojenskom letectve ponesie bojové meno Alligator. Podľa ruských médií stroj v žiadnom smere nezaostává za americkým bojovým vrtuľníkom Apache a schopnosťou niektorých obratov ho vraj dokonca prekonáva.
Avšak Apache americké jednotky už roky využívajú, zatiaľčo ruská armáda má do roku 2012 prevziať prvých tridsať Aligátorov. Prvé stroje sa k špeciálnym jednotkám armádnej výzvednej služby GRU majú dostať na budúci rok. Armáda zatiaľ v skúšobnom stredisku využíva štyri stroje. V budúcnosti sa vrtuľníkové pluky s novými strojmi majú stať základom záloh špeciálnych síl a horských brigád.

Väčšiu bojaschopnosť má ruskej armáde vdýchnuť reforma spustená ministrom obrany Anatolijom Serďukovom. Krátenie počtu vojakov má ušetriť prostriedky na novú výzbroj, ta súčasná pochádza ešte z dôb Sovietskeho zväzu. Podľa expertov však doteraz nevznikol systém, ktorý by zaistil efektívnejšie využívanie väčšieho prílivu štátnych prostriedkov v nasledujúcich rokoch.
Prvý prototyp Ka-52 bol prvý krát predvedený verejnosti v Indii v roku 1996, ale až teraz sa na ruskom Ďalekom východe podarilo spustiť sériovú výrobu, aj kvôli konkurenčnému boju s bitevníkom Mi-28 o to, ktorý sa stane základným bojovým vrtuľníkom ruskej armády.

Medzitým stroj absolvoval vojskové skúšky. Dvojmiestny stroj si podľa tlače zachoval všetky výhody jednomiestneho typu Ka-50, z ktorého je odvodený a ktorý sa vraj už osvedčil v bojoch v čečenských horách. Naviac môže byť nasadený aj v noci a v zlom počasí, pri hromadnom nasadení je schopný vo vzduchu riadiť ďalšie stroje a môže byť využitý aj pri výcviku.
Na rozdiel od západných bojových vrtuľníkov sedia obaja členovia posádky vedľa seba a nie za sebou. To síce zvyšuje riziko zásahu, ale obaja piloti môžu stroj riadiť a nie je potrebné zdvojovať prístroje. Kabína je pancierovaná, aby posádku ochránila aj pred paľbou ťažkých guľometov, a piloti sedia na vystreľovacích sedadlách. Aligátor je vyzbrojený kanónom ráže 30 milimetrov a na štyroch závesoch môže niesť dvanásť protitankových rakiet Vichr s laserovým navádzaním, štyri protiletecké strely, neriadené rakety alebo kontajnery s kanónmi či guľometmi či inou výzbrojou až do váhy dvoch ton.

Kamov plánuje predať na svetovom trhu najmenej 120 Aligátorov. Záujem vraj majú Líbia, Jordánsko a India, s ktorou už je podpísaná dohoda o spoločnom opravárenskom podniku pre ruské vrtuľníky. Vzniknúť má i varianta pre námorníctvo.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahNenávidí ho celá Amerika. Teraz môže skončiť za mrežami

Investor je pre mnohých symbolom takzvaného zvráteného kapitalizmu.

Spoplatnený obsahŠtrajk vo Volkswagene? Nebola to vzbura proti nízkym platom

Zamestnanci získali to, čo by dostali aj bez štrajku, hovorí analytik.

Pojednávanie so Slotom odročili, lebo skolaboval

Sudca odročil pojednávanie na 31. júla 2017.

Spoplatnený obsahV Bystrici sa rozhodne o Slovensku

Volič by si mohol uvedomiť, že si vybral iba hrubšiu verziu korupčnej politickej kultúry.

Kamov Ka-52 Alligator

Kamov Ka-52 Alligator

  • 7dní
  • 30dní