Ruská armáda začala dostávať nový bojový vrtuľník

Vydané 3. 11. 2008 o 11:23 Autor: čtk | FOTO - http://www.aviation.ru

Moskva 30. októbra (zpravodaj ČTK) - Ruská armáda po rokoch finančných problémov zaradila do svojej výzbroje novú zbraň, dvojmiestny bojový vrtuľník Kamov Ka-52, ktorý vo vojenskom letectve ponesie bojové meno Alligator. Podľa ruských médií stroj v žiadnom smere nezaostává za americkým bojovým vrtuľníkom Apache a schopnosťou niektorých obratov ho vraj dokonca prekonáva.
Avšak Apache americké jednotky už roky využívajú, zatiaľčo ruská armáda má do roku 2012 prevziať prvých tridsať Aligátorov. Prvé stroje sa k špeciálnym jednotkám armádnej výzvednej služby GRU majú dostať na budúci rok. Armáda zatiaľ v skúšobnom stredisku využíva štyri stroje. V budúcnosti sa vrtuľníkové pluky s novými strojmi majú stať základom záloh špeciálnych síl a horských brigád.

Väčšiu bojaschopnosť má ruskej armáde vdýchnuť reforma spustená ministrom obrany Anatolijom Serďukovom. Krátenie počtu vojakov má ušetriť prostriedky na novú výzbroj, ta súčasná pochádza ešte z dôb Sovietskeho zväzu. Podľa expertov však doteraz nevznikol systém, ktorý by zaistil efektívnejšie využívanie väčšieho prílivu štátnych prostriedkov v nasledujúcich rokoch.
Prvý prototyp Ka-52 bol prvý krát predvedený verejnosti v Indii v roku 1996, ale až teraz sa na ruskom Ďalekom východe podarilo spustiť sériovú výrobu, aj kvôli konkurenčnému boju s bitevníkom Mi-28 o to, ktorý sa stane základným bojovým vrtuľníkom ruskej armády.

Medzitým stroj absolvoval vojskové skúšky. Dvojmiestny stroj si podľa tlače zachoval všetky výhody jednomiestneho typu Ka-50, z ktorého je odvodený a ktorý sa vraj už osvedčil v bojoch v čečenských horách. Naviac môže byť nasadený aj v noci a v zlom počasí, pri hromadnom nasadení je schopný vo vzduchu riadiť ďalšie stroje a môže byť využitý aj pri výcviku.
Na rozdiel od západných bojových vrtuľníkov sedia obaja členovia posádky vedľa seba a nie za sebou. To síce zvyšuje riziko zásahu, ale obaja piloti môžu stroj riadiť a nie je potrebné zdvojovať prístroje. Kabína je pancierovaná, aby posádku ochránila aj pred paľbou ťažkých guľometov, a piloti sedia na vystreľovacích sedadlách. Aligátor je vyzbrojený kanónom ráže 30 milimetrov a na štyroch závesoch môže niesť dvanásť protitankových rakiet Vichr s laserovým navádzaním, štyri protiletecké strely, neriadené rakety alebo kontajnery s kanónmi či guľometmi či inou výzbrojou až do váhy dvoch ton.

Kamov plánuje predať na svetovom trhu najmenej 120 Aligátorov. Záujem vraj majú Líbia, Jordánsko a India, s ktorou už je podpísaná dohoda o spoločnom opravárenskom podniku pre ruské vrtuľníky. Vzniknúť má i varianta pre námorníctvo.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahOd vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

Spoplatnený obsahBol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.

Copperfielda donútili na súde odhaliť slávny trik

Pri jednej zo šou slávneho iluzionistu sa zranil vybraný divák, roky sa súdi.

Kamov Ka-52 Alligator

Kamov Ka-52 Alligator

  • 7dní
  • 30dní