Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať

Košické STM pripravuje galériu prezidentských lietadiel

Vydané 18. 5. 2005 o 16:24 Autor: TASR

Košice 18. mája (TASR) - Jedinečnú vo svete muzeálnu expozíciu pripravuje vo svojom Múzeu letectva košické Slovenské technické múzeum (STM). Tvoriť ju bude galéria "prezidentských" lietadiel, ktoré darovali múzeu hlavy štátov.
Vo výstavbe na košickom letisku je osobitná hala s výmerou približne 3200 metrov štvorcových, čo bude najväčšia zastrešená muzeálna plocha na Slovensku, uviedol pre TASR riaditeľ STM Eugen Labanič. Otcom myšlienky je bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, ktorý dnes projekt priblížil aj návštevníkom - študentom pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí.
Expozíciu, ak sa podarí ukončiť stavebné práce, chce STM otvoriť koncom júna. Zatiaľ získalo vďaka diplomatickým aktivitám počas Schusterových zahraničných ciest 17 lietadiel a helikoptér. Prvý stroj prišiel v roku 2002 od ukrajinského exprezidenta Leonida Kučmu, ostatný dopravili v tomto roku z USA počas bratislavského summitu George Bush - Vladimír Putin. Celkove by ich malo byť 22 a čaká sa ešte na stroje z Izraela a Kanady.
Výstavba haly pre "prezidentské" lietadlá začala vlani v júli a vyžiada si náklady 25,5 milióna korún. Investorom je Ministerstvo kultúry SR. Po prvý raz na Slovensku využijú pri zakrývaní výstavných priestorov novú technológiu membránovej PVC fólie, ktorú vyvinula talianska firma Ferrari.

Hlavné správy

PÍŠE KAROL WILCZYŃSKI

Spoplatnený obsahPoľsko plače pre nenávisť

Cez víkend pochovali bývalého starostu Gdanska.

  • 7dní
  • 30dní